Ev Yapımı  Vegan Matcha Power Tarifi – Matchalı Vegan Enerji Topları Nasıl Yapılır

Vegan Matcha Power Tarifi

Ev Yapımı  Vegan Matcha Power Tarifi – Matchalı Vegan Enerji Topları Nasıl Yapılır

Bugün size vegan matcha power tarifi vereceğiz.  Evde çok kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz, pişmeyen bu tatlıya bayılacaksınız. Birbirinden besleyici ve lezzetli malzemeleri bir araya getirip buzdolabında bekletmek yeterli olacak ve siz ister beş çayında ister öğün aralarında buzdolabınızda atıştırmalık, nefis tatlılarınızla beklenmedik misafirlere karşı bile hazır hissedeceksiniz.

Enerji Topları Nedir?

Enerji topları aslında kısaca ideal bir atıştırmalıktır. İçeriğinde sağlığa zararlı hiçbir katkı maddesi ve malzeme bulundurmayan, aksine besleyici yönden zengin doğal ürünlerin bir araya gelmesinden oluşan tatlı lokmalarıdır. Genellikle içeriklerinde süper gıda dedikleri doğal meyveler, yemişler bulunur.  Enerji verdiklerinden, spor öncesi ve sonrası tavsiye edilir, küçük toplardan meydana geldiği için rahatlıkla yanınızda da taşıyabilirsiniz. Suçluluk duymadan yenebilecek tatlılardır ancak Oscar Wilde’ın da dediği gibi ölçünün kendisi dahil, her şey ölçülü olmalı. Süper gıdalar, besleyici yönleri fazla olan meyveler, yağlar, yemişler fazla kalorili olabiliyor, yani yararlı malzemelerden oluştukları için çok fazla tüketmek de çok doğru olmayabilir, günde 1-2 top tüketmek yeterli olabilir.

Matcha Nedir? Nasıl tüketilir?

Matcha, toz yapıda olan bir çay yaprağıdır, toz halinde olması dışında yeşil çaya benzetilebilir. Matcha, Camellia sinensis adı verilen bitkinin genç yapraklarından elde edilir. Lif açısından çok zengindir. Gölgede yetişen bitki sebebiyle koyu ve parlak yeşil bir renge sahiptir, yani klorofili yüksektir. Aynı zamanda antioksidan etkileri olan L-teanin miktarı da bu sebeple fazladır. Çay yaprakları toplandıktan sonra bitkinin sapları, damarları çıkarılır ve yapraklar taş değirmenlerde öğütülerek matcha olarak bilinen ince bir toz haline getirilir. Çay yaprağındaki tüm besinleri içerir, hatta yeşil çaydan daha fazla antioksidan ve kafein içerir. Matcha bir süper gıdadır.

Matcha tozunun kullanım alanı çok fazladır. Kahvaltıdaki yulaflı yiyeceğinizden öğleden sonra atıştırmanıza kadar, hazırladığınız her yemekte matcha tozunu kullanabilirsiniz. Matcha tozunun en çok çayı yapılır. Aynı zamanda toz matcha; kekler, kurabiyeler ve benzeri pişmiş ve pişmemiş ürünlere kolayca dâhil edilebilir. Çorbalara, soslara ve sulu yemeklere eklenebilir, renginin güzelliği de iştah açar. Biz bugün pişmeyen tatlımızda matcha tozu kullanacağız ve bir enerji bombası yaratacağız.

Ev Yapımı Vegan Matcha Power Tarifi için Gerekli Malzemeler

Vegan Matcha Power Tarifi
Ev Yapımı Matchalı Vegan Enerji Topları

Yapacağımız atıştırmalıklar vegan beslenmeye uygun olacak. Üstelik pek çok süper gıda içerdiğinden tamamen güvenebileceğiniz bir enerji atıştırmalığı haline gelecek. İster ara öğünlerde, ister spora destek olması için, isterseniz misafirlerinizi şaşırtmak için hızlıca hazırlayacağınız bu güç topları pişmiyor, yapması gerçekten çok kolay. Siz de bu nefis matcha toplarını denemek ve sevdiklerinizle paylaşmak istemez misiniz? O zaman bu pratik mi pratik enerji topları için hangi muhteşem malzemeleri kullanmanız gerektiğini artık sizlerle paylaşalım.

Buyurunuz:

Vegan Matcha Power için Gerekli Malzemeler:

Matchalı Vegan Enerji Topları Nasıl Yapılır

  • Malzemelerin hepsini blendera koyup hamur gibi bir karışım oluncaya kadar çekin.
  • 1 çorba kaşığını ölçü olarak kullanıp hamurdan yuvarlak toplar yapın.
  • Kâseye koyduğunuz hindistancevizi rendesine batırıp çevresini kaplayın.
  • Buzdolabında en az 1 saat dinlendirin. İşte bu kadar. Afiyet olsun.

Ev Yapımı Vegan Matcha Power Püf Noktaları

  • Matcha power toplarınızı buzdolabında ya da dondurucuda saklayabilirsiniz. Oda sıcaklığında 1-2 gün dayanırlar. Buzdolabında 2 haftaya kadar dayanır. Dondurucuda ise 5-6 ay tazeliğini koruyabilirsiniz.
  • Hindistancevizi yağı kıvam vericidir.

Matchalı Vegan Enerji Topları Tarifine başka hangi malzemeler eklenebilir?

Şekersiz, Unsuz Pişmeyen Yulaf Topları tarifimize buradan bakabilirsiniz.

Glutensiz Vegan Puding tarifimize buradan bakabilirsiniz.

Tahinli Pişmeyen Kurabiye tarifimize buradan bakabilirsiniz.

Kakaolu Chialı Hurma Bombası tarifimize buradan bakabilirsiniz.

Daha önce paylaştığımız tariflerimize buradan bakabilirsiniz.

Videolu tariflerimiz ve tüm paylaşımlarımız için bizi Instagram Sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Tarifimiz için farklı önerileriniz varsa güzel yorumlarınızı bekliyoruz.

Aşağıda yer alan sosyal medya paylaş butonlarını kullanarak bu “güzel”liğin daha da çok kişiye ulaşmasına katkı sağlamak istemez misiniz?

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız