Ev Yapımı Vegan Kraker Tarifi / Vegan Kraker Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Vegan Kraker Tarifi

Ev Yapımı Vegan Kraker Tarifi / Glutensiz Vegan Kraker Nasıl Yapılır?

Bugün sizinle vegan krakerler yapacağız. Ev yapımı krakerlerimiz çok besleyici ve çok lezzetli olacak. Sabah kahvaltıda ekmek yerine, ara öğünlerde açlığı bastırmak için, beş çayında tuzlu niyetine hatta akşam yemeğinde yine ekmeğin yerine geçebilecek, çok yönlü bir yiyecek kraker. Hele bir de güzel ürünler, besleyici malzemelerle yapılırsa tadından yenmez doğrusu.

Krakerin Tarihçesi

İlk kraker 1792’de Massachusetts’te John Pearson isimli biri tarafından yapılmış. Pearson geleneksel denizci bisküvilerinden daha uzun süre bozulmadan saklanabilecek bir çeşit bisküvi yapmaya çalışıyormuş ve sonunda sadece un ve suyu karıştırıp pişirmiş. Bu buluşu bir süre “Pearson Pilot Ekmeği” olarak tüketilmiş. Bu krakerler daha sonra “hardtack (peksimetimsi)” veya “deniz bisküvisi” olarak tanındı. Bu krakerler, uzun raf ömrü nedeniyle o dönemde özellikle denizcilik olan bölgelerde inanılmaz popüler oldu.

Tarihe bakacak olursak, Yahudi geleneğinde Hamursuz bayramında tüketilen Matsa‘lar da krakerlere benzer. Tevrat’ta anlatıldığı üzere Yahudiler Mısır’dan apar topar çıktıklarında ekmeklerini mayalamaya fırsat bulamadıklarından bu mayasız ekmekleri yapıp yemişler.

Kraker, genellikle undan yapılan fırınlanmış, tuzlu bir yiyecek. Tuz, çeşitli otlar, yumurta, tohum veya peynir gibi tatlandırıcılar veya baharatlar hamurun içine ekleniyor veya pişirmeden önce üzerine serpiliyor. Krakerler genelde ekmek gibi temel gıda şeklinde bir besleyici olarak markalanıyor.

Krakerin ismini İngilizce’de bir şey kırıldığında çıkan ses olan “crack”ten aldığını düşünüyoruz, zira krakerleri ısırdığımızda ya da elimizle bölmek istediğimizde  de aynı ses çıkıyor.

Ara öğün atıştırmalıkları olarak hayran olduğumuz krakerlerin malzemelerini sizinle paylaşalım ki, siz de kolayca hazırlayın, afiyetle tüketin.

Ev Yapımı Glutensiz Kraker Tarifi için Gerekli Malzemeler

Ev Yapımı Vegan Kraker Tarifi
Ev Yapımı Vegan Krakerler

Klasik bir krakerin tarifinde un, tuz, tereyağı, yumurta, kabartma tozu gibi malzemeler oluyor. Biz farklı unlar ve 1 çay kaşığı kadar tuz kullanacağız, geriye kalan malzemelerimiz ise bambaşka, üstelik vegan ve glutensiz bir tarif. Pratik tuzlu tariflerine ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz. Siz de bizim tarifimizle ev yapımı vegan krakerler yapmak ve sevdiklerinizle paylaşmak istemez misiniz? Belki de bir beş çayı tarifi arıyordunuz. Sizi daha fazla merakta bırakmadan bu benzerlerinden ayrılan kraker tarifimizin malzemelerini paylaşalım:

Buyurunuz:

Ev Yapımı Kraker Tarifi için Gereken Malzemeler

Evde Vegan Kraker Nasıl Yapılır?

  • Tüm malzemeyi kaşıkla karıştırın ve ve elde ettiğiniz hamuru 30 dakika dinlendirin.
  • 2 adet yağlı kâğıt arasına alıp ince bir tabaka açın.
  • Pizza kesiciyle kareler halinde kesin.
  • Önceden ısıtılmış 150 derece fırında 40 dakika pişirin, 2-3 dakika soğuduktan sonra kesilmiş yerlerden kırın.

Ev Yapımı Krakerler için Püf Noktaları

  • Karışımdan elde ettiğiniz hamur ne kadar ince olursa krakeriniz o kadar kıtır kıtır olur.
  • Fırında pişme süresini iyi kontrol edin, hamurun inceliğine göre hızlı kararmasını önleyin.

Ev Yapımı Vegan Kraker Tarifine başka hangi malzemeler eklenebilir?

Ev Yapımı Glutensiz Tuzlu Kraker tarifimize buradan bakabilirsiniz.

Ev Yapımı Kinoa Bar tarifimize buradan bakabilirsiniz.

Ev Yapımı Glutensiz Granola Tarifimize buradan bakabilirsiniz.

Daha önce paylaştığımız tariflerimize buradan bakabilirsiniz.

Videolu tariflerimiz ve tüm paylaşımlarımız için bizi Instagram Sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Tarifimiz için farklı önerileriniz varsa güzel yorumlarınızı bekliyoruz.

Aşağıda yer alan sosyal medya paylaş butonlarını kullanarak bu “güzel”liğin daha da çok kişiye ulaşmasına katkı sağlamak istemez misiniz?

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız