Vegan Muzlu Ekmek Tarifi – Vegan Banana Bread Nasıl Yapılır?

Vegan Banana Bread Tarifi

Vegan Muzlu Ekmek Tarifi: Vegan Banana Bread Nasıl Yapılır?

Vegan muzlu ekmek tarifi: Farklı bir tarifle karşınızdayız, son zamanlarda ünü artmış bir lezzet olan banana bread  (muzlu ekmek) tarifimiz yüzde yüz vegan. Chia ve kinoa kullanarak hazırlanan banana bread tarifimizi çok beğeneceksiniz.

Chia ve kinoanın faydaları saymakla bitmez. Muzlu ekmek tarifimizde iki süper besine de yer vererek besleyici ve çok lezzetli bir tatlı ekmek yapacağız.

Kararmaya başlayan muzlarla hazırlayabileceğiniz banana bread, çay-kahve keyfinize eşlik edecek masum bir tatlı.

Banana Bread Nedir?

Muz, doğal bir tatlandırıcı adeta. Yüzyıldır da pek çok tatlıda kullanılan bir meyve, faydalarıyla muz da bir süper besin aslında. Banana Bread denen muzlu ekmek ise ilk olarak 1930’larda sodyum bikarbonat ve kabartma tozunun yaygınlaşması ile Amerikan yemek kitaplarında adeta standart bir yiyecek halini alıyor. Avusturalya da banana bread’in ilk kez yemek kitaplarında yer aldığı ülkelerden biri. Bazı yemek tarihçilerine göre ise Büyük Buhran döneminde kadınların evde ne varsa değerlendirmek adına kararmış muzları ekmeğe katması üzerine meydana gelmiş bu lezzetli ve besleyici yiyecek.

Aslında ekmek ile kek arasında bir kıvamı ve lezzeti var banana bread’in. Böylelikle size bir yandan da chialı kek, vegan kek tarifi vermiş oluyoruz.

Vegan Banana Bread Tarifi için Gerekli Malzemeler

Vegan Banana Bread Tarifi
Chialı Kinoalı Banana Bread

Banana bread, yani muzlu ekmek genellikle şeker, süt, tereyağı, yumurta gibi malzemelerle yapılıyor. İçine ise ekstradan tercihe göre kuru meyve ve kuruyemişler eklenebiliyor. Biz ise size vegan bir banana bread tarifi vereceğimiz için malzemelerimiz de farklı olacak. Chia ve kinoa gibi faydalı tohumlar kullanarak hem besleyici bir ekmek yapacak hem de hayvansal gıdaları kullanmadan, kıvamda onların yerine geçen malzemelerle aynı tadı elde ettiğimiz, gönül rahatlığıyla tüketilen bir banana bread yapmış olacağız.

Vegan tarifler arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Evde basitçe yapabileceğiniz muzlu ekmek tarifi için gerekli malzemeleri artık sizinle paylaşalım.

Buyurunuz:

Chialı, Kinoalı Muzlu Ekmek için Gerekli Malzemeler:

Chialı, Kinoalı Muzlu Ekmek Nasıl Yapılır?

 • 6 su bardağı su ve chia tohumunu karıştırıp 15-20 dakika bekletiyoruz.
 • Cevizleri ufalıyoruz.
 • Bir kâsede unları, tarçın, ceviz ve kabartma tozunu iyice karıştırıyoruz.
 • Başka bir kâsede muzlarımızı ya çatalla ya da blenderden geçirerek iyice eziyoruz.
 • Jelleşmiş chialarımızı ezdiğimiz muzun içine atıp homojen şekilde dağılana kadar karıştırıyoruz.
 • Muz karışımımızın içine hindistancevizi yağımızı ekleyip tekrar karıştırıyoruz.
 • İki kâsedeki içeriği ellerimizle birbirine iyice karıştırıyoruz.
 • Kalıba serilmiş yağlı kâğıt üzerine karışımımızı döküyor ve yayıyoruz.
 • 180 derecede ısıtılmış fırında takribi 45 dakika, kontrol ederek pişiriyoruz.

Vegan Banana Bread için Püf Noktaları

 • Muzların olgunluk derecesi önemli. Olgunlaşan muzlar ekmeğinizi daha tatlı yapacaktır ve böylece rafine şeker kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Muzların yeterince olgunlaştığını anlamak için üzerindeki kahverengi lekeleri kontrol edin.
 • Güzel ve kabarık bir ekmek elde etmek istiyorsanız, hamurunuzu çok karıştırmayın. Mikser yerine spatula yardımıyla alttan üste yavaşça karıştırarak ilerlerseniz içi yumuşak olan ve kuru olmayan bir ekmeğiniz olur.
 • Ekmeğinizin tamamen pişmiş olduğunu kontrol edene kadar fırından çıkarmayın. Fırınların pişirme süresi birbirinden farklı olabiliyor. Biz takribi bir zamanlama versek de siz kendi deneyiminize güvenin.
 • Muzlu ekmeği fırından çıkardıktan sonra tamamen soğuması için beklemeniz gerekiyor. İçindeki muz püresi hamur ile eşleştiği için, karamelize olma eğilimi gösterebilir. Ekmeğinizi fırın kabından çıkarmadan önce en az 15-20 dakika bekletmeniz daha iyi sonuç almanıza neden olacaktır.

Chialı, Kinoalı Muzlu Ekmek Tarifine başka hangi malzemeler eklenebilir?